Láska a svoboda

Biblický prolog:

Bůh je naprosto svobodná láska a láska touží s někým se sdílet, proto Bůh také stvořil člověka, který by jej mohl milovat. Protože člověka stvořil k obrazu svému, dal mu také naprostou svobodu k tomu, aby jej člověk milovat mohl. Bez možnosti si svobodně vybrat mezi Bohem a směrem Bohu opačným by nemohl člověk Boha milovat opravdově. Bez naprosté svobody volby nejde o lásku, ale o nezbytnost.“

Jistě si vybavíte situace, kdy si jeden z manželů stěžuje na svoji druhou polovičku například slovy: „Kdyby mě měl rád, tak by ….“ nebo „Pokud mě má rád, tak přece nemůže dělat …“ Za tečky si dosaďte cokoliv. Jsou tyto požadavky oprávněné?

Pokud si člověk vzhledem ke druhému člověku cokoliv nárokuje, pokud mu cokoliv vyčítá nebo jej do čehokoliv nutí, případně něco znemožňuje, pak mu nedopřává svobodu a nemůže mu tedy poskytnout možnost plně milovat. Pokud nás někdo do něčeho tlačí, máme vůbec prostor pro lásku? Pokud druhého jakkoliv omezujeme, pak mu znemožňujeme, aby nás mohl plně milovat.

Pro plnou lásku je potřeba také plné svobody.

Stačí tedy pro získání lásky druhému pouze poskytnout svobodu? Samozřejmě, že ne, svoboda je pouze podmínkou nutnou, nikoliv dostatečnou. Pokud od druhého člověka lásku necítíme, přestože mu plnou svobodu dáváme, nemůžeme ji od něj očekávat, lásku si nevynutíme. Můžeme buď vydržet a doufat, že nám druhý lásku nakonec oplatí nebo se smířit s daným stavem a zařídit se podle toho.

Čím více omezujeme svobodu druhého, tím méně lásky nám může poskytnout, přestože by třeba jinak mohl. Necítíme-li lásku od druhého, může to být kromě jiného také tím, že si ji vynucujeme. A vymáháme si ji třeba proto, že sami máme problémy, které si nechceme připustit. Je to od nás podobné jako chování malého dítěte, které si chce něco vynutit na rodičích. Sami svým postojem určujeme množství lásky, kterou nám druzí mohou dát.

Dát druhému svobodu volby je riskantní, může si totiž zvolit někoho jiného než nás, ale je to jediná možnost, jak od od něj získat plnou lásku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

22 + = 31